Pełny obraz jamy ustnej w zaledwie kilkadziesiąt sekund? Jak najbardziej jest to możliwe! Dzięki innowacyjnej technologii bez trudu można uzyskać cyfrowy i kolorowy obraz, który będzie zdecydowanie dokładniejszy niż tradycyjne wyciski, a w dodatku odbywa się to w warunkach komfortowych dla pacjenta. Skróceniu ulega również czas pracy niezbędny do uzyskania jej efektu, również w przypadku potrzeby wykonania korekty, która nie wymaga rozpoczynania wszystkiego od początku.
Skaner stomatologiczny – jak działa?
Metoda działania tego urządzenia jest stosunkowo prosta, choć z pewnością skomplikowana pod względem technologicznym. Skaner wewnątrzustny wykonuje tysiące drobnych ujęć jamy ustnej, które następnie składa w całość prezentowaną w formie trójwymiarowego obrazu. Jest w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze detale anatomiczne, więc jego zastosowanie przełoży się na znaczący wzrost precyzji w stomatologii. Jego dokładność wychodzi na jaw już przy pierwszym badaniu dentystycznym, ponieważ możliwe jest wykrywanie nieprawidłowości niedostrzegalnych przy tradycyjnych sposobach. Jest w stanie wychwycić przeszło 3,5 miliona punktów na każdym łuku zębowym, wykrywając bez trudu wady lub ubytki.
Zastosowanie skanera
Praktycznie wykorzystanie tej technologii to nie tylko gabinety stomatologiczne, ponieważ znajdzie ona swoje zastosowanie również w protetyce, chirurgii, a także wśród ortodontów. Stomatologom pozwala na lepszą komunikację z pacjentem i daje możliwość precyzyjnego omówienia planowanych prac. W chirurgii pozwala uzyskać szczegółowy obraz anatomiczny jamy ustnej, co ma szczególne znaczenie przy leczeniu implantologicznym. Ortodonci dostają natomiast w swoje ręce dokładną analizę uzębienia, dzięki czemu leczenie wad zgryzu jest lepiej planowane. Biorąc pod uwagę, że w tym wypadku częstymi pacjentami są dzieci, komfort i bezbolesne działanie skanera jest nieocenionym atutem, który usprawnia pracę, a wizyta u lekarza traci swój traumatyczny charakter.
Zalety korzystania ze skanera
Chociaż wiele istotnych korzyści, jakie płyną z wykorzystania tej technologii w medycynie, zostało już w tekście wspomnianych, to podkreślić należy, że skaner wewnątrzustny jest urządzeniem nie do przecenienia. Rewolucjonizuje on stomatologię, usprawniając pracę lekarzy. Osobiste konsultacje nie są już niezbędne, ponieważ bez problemu można je przeprowadzać na odległość, przesyłać po prostu plik z obrazem wykonanym przez skaner. Również sama wizyta pacjenta ulega skróceniu, a niezbędne dane błyskawicznie trafiają do technika dentystycznego. Podsumowując, można powiedzieć, że nowa technologia niesie ze sobą same korzyści, dzięki którym praca specjalistów będzie prostsza, natomiast pacjenci unikną wielu “tradycyjnych” nieprzyjemności związanych z leczeniem stomatologicznym.