Nakładki ortodontyczne, czyli alignery, to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą skorygować wadę zgryzu bez konieczności zakładania tradycyjnego aparatu. Doskonale działają w przypadku różnorodnych wad, są wygodne w użytkowaniu i praktycznie niewidoczne. Jak działają i u kogo sprawdzą się najlepiej?
Alignery – sposób działania i przebieg leczenia
To przezroczyste, elastyczne i dobrze dopasowane do zębów nakładki, formowane metodą termoformowania. Leczenie nakładkami wymaga regularnych wizyt u specjalisty, który najpierw pobiera wycisk szczęki, wykonuje odpowiednie badania, takie jak bezbolesne rtg, a następnie dopasowuje nakładki. Na każdej kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nowy zestaw dopasowanych alignerów. Na początku stosuje się miękkie nakładki, by z czasem, stopniowo przejść na te o średniej i wyższej twardości. Dzięki temu pacjent stopniowo przyzwyczaja się do nakładek, a tym samym nie odczuwa dyskomfortu związanego z ich noszeniem. Za sprawą regularnych wizyt pacjent pozostaje pod ścisłą kontrolą, a lekarz ma możliwość szybkiego reagowania w razie konieczności wprowadzenia drobnych zmian w planie leczenia.
Dla kogo alignery? Wskazania do zastosowania
Tego typu nakładki są wykorzystywane przede wszystkim u osób powyżej 16. roku życia. Alignery stosuje się w przypadku różnorodnych wad zgryzu. Często wykorzystuje się je także w celu utrzymania lub poprawy efektów leczenia klasycznym aparatem stałym. Dzieje się tak w przypadku, gdy wada powraca lub efekt nie jest zgodny z oczekiwaniami. Lekarz na podstawie oceny stanu uzębienia podejmuje decyzję co do słuszności zastosowania leczenia ortodontycznego. W praktyce większość małych i średnich wad zgryzu jest możliwa do wyleczenia właśnie za pomocą popularnych i komfortowych w użytkowaniu alignerów już w ciągu kilku miesięcy. W przypadku trudniejszych wad należy przygotować się na terapię trwającą około 10-12 miesięcy.
Z tej formy leczenia mogą skorzystać osoby borykające się z problemami takimi jak:
– stłoczenie zębów,
– diastema,
– zgryz otwarty, głęboki i krzyżowy,
– inne wady zgryzu, które wymagają korekty.
Zalety nakładek prostujących
Ich najważniejszą zaletą jest bezinwazyjność i łatwość użytkowania. Uprzednio uformowane, optymalnie dopasowane nakładki pacjent umieszcza samodzielnie w jamie ustnej zgodnie z zaleceniami specjalisty. Dzięki temu nie musi martwić się o komfort podczas jedzenia czy ważnych spotkań towarzyskich. Czas ich noszenia w ciągu doby wynosi bowiem minimum 20 godzin. Alignery są na tyle cienkie, że stają się praktycznie niewidoczne, co dodatkowo poprawia komfort noszenia. Właśnie dlatego polecane są dla osób, które pragną przeprowadzić korektę wad zgryzu bez konieczności noszenia widocznego, metalowego aparatu stałego. Czas leczenia jest stosunkowo krótki, co zmniejsza także koszty związane z kolejnymi wizytami kontrolnymi. Nakładki prostujące uznaje się więc za doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod korekcji wad zgryzu.
Terapia nakładkami ortodontycznymi jest bezpieczna oraz komfortowa. Jej najważniejszą zaletą okazuje się estetyczny wygląd oraz potwierdzona, wysoka skuteczność w przypadku wad zgryzu. Zdecydowanie warto rozważyć wybór tej metody leczenia i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem bez dyskomfortu.