Strona główna / 5 ciekawych zawodów bez wyższego wykształcenia

5 ciekawych zawodów bez wyższego wykształcenia

Młode osoby, które mają przed sobą wejście na rynek pracy, zwykle zastanawiają się, jaki wybrać zawód, by mieć ciekawą i dobrze płatną posadę. Okazuje się, że obecnie karierę zawodową mogą robić również te osoby, które nie ukończyły uczelni wyższej. Przyjrzyjmy się więc pięciu ciekawym zawodom, na które obecnie występuje duży popyt na rynku.

Grafik komputerowy

Jeśli ktoś chce być grafikiem komputerowym, nie musi kończyć studiów wyższych, zwykle wystarczają kursy specjalistyczne i samodzielna nauka w domu. Grafik komputerowy tworzy różnego typu projekty graficzne z pomocą programów komputerowych. Może on tworzyć zdjęcia, filmy czy animacje. Jest to niezwykle kreatywna i ciekawa praca, która może dawać mnóstwo satysfakcji. Grafik może pracować w agencji reklamowej, wydawnictwach, biurach projektowych albo może tworzyć strony www jako wolny strzelec.

Optyk 

Profesjonalny optyk zajmuje się dobieraniem szkieł, soczewek i oprawek dla klientów. Ponadto wykonuje on naprawy oraz konserwację okularów. Wiele osób sądzi, że jest to zawód bardzo trudny. Tymczasem zwykle wystarczy ukończyć dobry kurs optyka, by móc pracować w tej branży. Optyk może pracować nie tylko w sieciowym salonie optycznym, ale także w firmach produkujących okulary. Zawód ten pozwala uzyskiwać stosunkowo wysokie zarobki, a przy tym jest stabilny, bo osób potrzebujących korekcji wzroku jest w Polsce wiele milionów.

Konsultant ślubny

Konsultant ślubny to zawód ciekawy i dobrze płatny. Jego rolą jest organizowanie ślubu oraz przyjęcia weselnego dla pary młodej. Jest to idealne zajęcie dla osób aktywnych, komunikatywnych i dobrze zorganizowanych. Przydają się także zdolności artystyczne i dobre wyczucie stylu. W zawodzie konsultanta ślubnego dobrze sprawdzą się osoby kreatywne, które nie boją się wyzwań i chętnie uczą się nowych rzeczy.

Kosmetyczka

Na usługi kosmetyczek panuje obecnie bardzo duży popyt, a zarobki są naprawdę wysokie. Kosmetyczka może skończyć studia wyższe, jednak nie jest to konieczne. Wiele kobiet wybiera sobie specjalizację i kończy kursy o danej tematyce. Kosmetyczka to osoba, która może zajmować się zabiegami pielęgnacyjnymi, depilacją, stylizowaniem paznokci czy tworzeniem makijaży okolicznościowych. Są także gabinety zorientowane na zabiegi upiększające. Zdecydowanie najwięcej kosmetyczek stawia na wykonywanie profesjonalnego makijażu. Kosmetyczki o wysokiej renomie zarabiają na wykonaniu jednego makijażu ślubnego nawet po kilkaset złotych. Zawód ten można wykonywać w różnych formach. Jedne panie otwierają gabinet, inne decydują się pracować u kogoś, a jeszcze inne świadczą usługi mobilne.

Przedstawiciel handlowy

W zawodzie przedstawiciela handlowego najważniejsze są umiejętności interpersonalne. Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność zjednywania sobie ludzi. Bardzo przydają się także dar przekonywania i zdolności negocjacyjne. Przedstawiciel handlowy powinien być osobą odporną na stres, która lubi wyzwania i nie przejmuje się drobnymi niepowodzeniami. W tej pracy bardzo potrzebna jest także dobra organizacja czasu. Przedstawiciel sam ustala sobie plan pracy, obiera cele i wyszukuje potencjalnych klientów. Praca ta daje dużą niezależność oraz benefity w postaci służbowego samochodu, telefonu czy laptopa. Zarobki uzależnione są od osiąganych efektów. Dobrze zmotywowany przedstawiciel handlowy może więc zarabiać satysfakcjonujące pieniądze.

Dodaj komentarz